BRUNO MILELLA & C. S.R.L.

  • C. Vittorio Veneto, 6 70123 BARI (BA) Bari - Bari
  • +39 0805281311
  • Corso Vittorio Veneto, 6 - 70123 BARI (BA) - Italy - mail: dogana@milella.com - +39 080 5281311 - +39 080 5242092

About us

Bruno Milella & Co. s.r.l. 60 yıldır ulusal ve uluslararası taşımacılık ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren Bari merkezli bir şirkettir.
Özellikle deniz, hava ve kara kargoları, ürünlerin depolanmasına yönelik konteyner lojistiği, ithalat ve ihracatla ilişkili gümrük işlemleri, gümrük antrepolarının yönetimi, KDV antrepoları, uluslararası yük trafiğinde danışmanlık ve ekonomik operatörler için sertifika alma konusunda yardım sunmaktayız.
Gümrükle ilgili konularda kalifiye personele ve yılların deneyimine sahip sağlam temelli ve iyi organize edilmiş bir şirket olan Bruno Milella & Co. ile güvenle çalışabilirsiniz.
Şirketimiz, ürünlerini dünya çapında ihraç etmek isteyen çok uluslu şirketlerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmeler için ulusal ve uluslararası taşımacılık, kargo ve lojistik alanında önemli bir referans noktasıdır. Ürünlerin menşe ülkelerindeki teslimatına (kapıdan kapıya) kadar kargo ve yardım, lojistik departmanı tarafından nihai teslimattan önce ürünlerin depolanması, maliyetleri ve teslimat sürelerini optimize edebilen ve her müşterinin ihtiyaçlarını karşılayabilen yeni taşımacılık biçimlerinin araştırılmasına yönelik danışmanlık gibi sayısız hizmet sunan uzman bir şirketiz.
Bruno Milella & Co. di Bari, tüm müşterilerinin artan memnuniyetini, üst düzey hizmetler sunup gereksinimlere tam uyum sağlayarak profesyonel faaliyetinin merkezine koyar. Bu iddialı hedefe ulaşmak amacıyla 2011 yılında şirket, sunulan hizmetlerin profesyonelliğinin tanınması ve operasyonel ve yönetim süreçlerinin sürekli olarak iyileştirilmesine dair gösterdiği çabaların bir sonucu olarak UNI EN ISO 9001 ile uyumlu bir Kalite Yönetim Sistemi başarıyla uygulamaya başladı.
Sürekli büyüme hedeflerine ulaşmak ve pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için Bruno Milella & Co., Avrupa Birliği'nden Yetkili Ekonomik Operatör (AEO C) sertifikasını da aldı. Bu sertifikayla şirket; profesyonelliğini, ciddiyetini ve başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu.
Tüm personelimiz, ürün ihracat ve ithalatı için gerekli prosedürleri size tavsiye ederek açıklamak, ulusal ve uluslararası taşımacılık operasyonlarına başlarken aklınıza gelebilecek tüm sorularınızı yanıtlamak için hizmetinizdedir.
Bruno Milella & Co. s.r.l. is a company based in Bari that has been operating for 60 years in the national and international transport and logistics sector.

We deal specifically with sea, air and land shipments, container logistics for the storage of goods, import and export customs operations, management of customs warehouses, VAT warehouses, advice in international freight traffic and assistance in obtaining certifications for economic operators.

With Bruno Milella & Co. , you’re putting your trust in a structured and well organized company with qualified staff and long experience in customs matters.
Our company is an important point of reference in the field of national and international transport, shipping and logistics for multinational companies and small to medium-sized enterprises that want to export their products worldwide. We’re well-versed in numerous services, such as shipping and assistance in the countries of origin of goods until delivery (door to door), storage of goods before final delivery by the logistics department, and consultancy for the study of new forms of transport that can optimize costs and delivery times and meet the needs of each customer.

Bruno Milella & Co. di Bari puts the growing satisfaction of all its customers at the centre of its professional activity through the provision of high-level services and in full compliance with the requirements. To achieve this ambitious goal, in 2011 the company successfully embarked on the path to implement a Quality Management System, in compliance with UNI EN ISO 9001, as recognition for the professionalism of the services provided and the search for continuous improvement of its operational and management processes.

In a context of continuous growth and to meet the needs of the market, Bruno Milella & Co. has also obtained the Authorized Economic
Operator (AEO C)
certificate from the European Union – a further guarantee of professionalism, seriousness and success.

All our staff is at your disposal to advise you and explain the procedures necessary to export and import goods and to respond to all your questions you might have when beginning to undertake national and international transport operations.

C. Vittorio Veneto, 6
70123 BARI (BA) ITALY
dogana@milella.com
+39 080 5281311
+39 080 5242092


Request information
(registration required)
Seguici su Facebook

all offers by BRUNO MILELLA & C. S.R.L.

Bruno Milella & Co. s.r.l. 60 yıldır ulusal ve uluslararası taşımacılık ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren Bari merkezli bir şirkettir.

BRUNO MILELLA & C. S.R.L.
Bruno Milella & Co. di Bari, tüm müşterilerinin artan memnuniyetini, üst düzey hizmetler sunup gereksinimlere tam uyum...
Ends between 2023-12-12 17:41:00
Detayları göster

At the service of companies who want to import and/or export. Bruno Milella & C. s.r.l., a company specialising in national and international transport and forwarding and the first company

BRUNO MILELLA & C. S.R.L.
Bruno Milella & C. s.r.l., a company specialising in national and international transport and forwarding and the first...
Ends between 2023-12-15 16:02:00
Detayları göster

The company Bruno Milella & C. s.r.l. in Bari, specialising in national and international shipments, also has an efficient container logistics department dedicated to the storage of goods prior to their shipment and...

BRUNO MILELLA & C. S.R.L.
Bruno Milella & C.'s container logistics division makes use of Customs and VAT Warehouses located in the Port of Bari,...
Ends between 2023-12-15 16:15:00
Detayları göster

Bruno Milella & C. s.r.l. of Bari also offers an efficient national and international road transport service

BRUNO MILELLA & C. S.R.L.
Bruno Milella & C. s.r.l. of Bari also offers an efficient national and international road transport service we're able to...
Ends between 2023-12-15 16:19:00
Detayları göster

Bruno Milella & C. of Bari offers an efficient sea freight service to and from all over the world, in LINER and TRAMP modes, with direct assistance in the main Italian ports.

BRUNO MILELLA & C. S.R.L.
Maritime chartering is carried out with 20 and 40 box, refrigerated and open top containers. We also provide Groupage...
Ends between 2023-12-15 16:22:00
Detayları göster

Bruno Milella & C. offers a fast, efficient and professional service for customs operations, road transport, container logistics and maritime transport.

BRUNO MILELLA & C. S.R.L.
The company Bruno Milella & C. s.r.l. of Bari was established in 1960 with the aim of offering valid support to companies...
Ends between 2023-12-15 16:24:00
Detayları göster

İthalat ve/veya ihracat yapmak isteyen firmaların hizmetinde.

BRUNO MILELLA & C. S.R.L.
Ulusal ve uluslararası nakliye ve yükleme konusunda uzmanlaşmış ve 1996 yılında İtalya'da telematik iletimle faaliyet...
Ends between 2023-12-15 16:27:00
Detayları göster
Torna su